Badania krwi - dlaczego są ważne?

Sposób przygotowania diety BARF daje ogromne możliwości indywidualnego dopasowania do każdego kociego organizmu. Każda skomponowana mieszanka może różnić się poziomem białka i tłuszczu, może być  bardziej lub mniej kaloryczna, może zawierać obniżoną ilość fosforu np. dla kociaków z chorymi nerkami, może zawierać mniej lub więcej jodu w zależności od aktywności tarczycy albo zwiększoną ilość przeciwzapalnych kwasów omega 3 w przypadku chorych kociaków. A to tylko przykłady. Oczywiście istnieją średnie wartości poszczególnych witamin i minerałów dla tzw. „statystycznego” kota, ale one stanowią jedynie punkt wyjścia do wprowadzenia diety. Dla znacznej części kotów będą one odpowiednie, ale nie dla wszystkich. Każdy kot jest inny i dlatego należy skontrolować - również u tych zdrowych – czy dane parametry BARFa pasują idealnie do ich organizmów, czy należy je trochę dopasować. Organizm kotów jest również pod tym względem wyjątkowy, że bardzo szybko reaguje na zmiany w diecie. Dzięki badaniom krwi już po miesiącu od wprowadzenia zmian w diecie można wyciągnąć pierwsze wnioski, a po dwóch kolejnych dane parametry krwi powinny być już ugruntowane. Dlatego tak istotne jest, aby kociak miał wykonane pełne badanie krwi przed wprowadzeniem BARFa (aby mieć odniesienie) oraz po 3 miesiącach od wprowadzenia BARFa, aby móc upewnić się, że dieta mu służy lub ewentualnie dopasować właściwości nowej diety.


Po ustaleniu wytycznych dla diety i ich potwierdzeniu prawidłowymi wynikami krwi możemy być pewni, że nasz kociak dostaje wszystkiego co potrzebuje w odpowiednich dla niego ilościach.

 

Jakie parametry należy oznaczyć, aby prawidłowo dobrać skład BARFa?

Poniższe informacje/porady odnoszą się do tego co jest potrzebne w kontekście prawidłowego żywienia i dobrania prawidłowych parametrów BARFa. Ale pamiętaj, aby w aspekcie medycznym ufać swojemu weterynarzowi (bądź zmienić weterynarza, na takiego któremu będziesz mógł/-a zaufać :-)

Najwygodniej zlecić tzw. pakiet geriatryczny, zawiera on wszystkie poniżej wymienione parametry, a w pakiecie jest zawsze taniej (chociaż nigdy nie określiłabym tego jako "tanio". Musisz niestety przygotować się na wydatek ok 150 zł).

Jeśli chcesz zlecić poszczególne badania to uwzględnij najważniejsze parametry, które należy kontrolować na BARFie, są to:
morfologia ogólna, białko całkowite, kreatynina, mocznik, fosfor, wapń, magnez, sód, chlorki, potas, fruktozamina, lipaza, T4


Nie daj się namówić na pakiet "BARFowy". Jest on bardzo drogi a zawiera parametry, które nie są w żadnym stopniu informatywne (np. poziom jodu, który nie ma wartości referencyjnych dla kotów, więc skąd mamy wiedzieć czy jest poprawny?!).

 
Jeśli chcesz zrobić porządny "przegląd" kota to polecam zbadać (ale podkreślę, że nie jest to niezbędne do ułożenia diety dla ZDROWEGO osobnika):

poziomy witamin z grupy B (szczególnie B1, B6, B9 i B12) oraz witamin A, D i E, cynk, miedź

Zbadanie tych parametrów niestety kosztuje bardzo dużo, także nie namawiam na to bez wskazań medycznych.